facebook-pixel-for-wordpress-242349285484848.zip

Tillsammans med vår kompetenta och kreativa kökspersonal tar vi steget in i ett nytt decennium!

Vi startar det nya årtiondet med en total köksrenovering. Det befintliga köket byggs ut och rustas från golv till tak. Vi jobbar vidare med att utveckla maten och följer trenden mot ännu mer lokal mat och härliga gröna rätter. Men vi behåller även våra traditionella och uppskattade husmansrätter.

Egna odlingar och bättre kök

På Orbaden hade vi en härlig sommar med egen odling. Det vill vi gärna fortsätta med under kommande somrar. Det nya köket ger oss större möjlighet att ta hand om våra egenodlade grödor. Vi får även lite rymligare och fler kan arbeta samtidigt i köket.

I snart hundra år har Orbadens restaurang serverat mat. Det första köket byggdes redan 1926. Sedan dess har
vi mättat turister från när och fjärran, konferensgäster, trötta husmödrar och bröllopsgäster. Nu rustar vi föratt det ska bli 100 år till.

Kontakta oss gärna för mer information

Helene Åkerstöm Hartman • Grundare och VD TEL: 070-672 67 00
E-POST: helene.akerstrom@orbaden.se

ANMÄLAN

till vårt event på Hallwylska den 26/9 17:00-20:00

JUST NU

bubbelprovning 9/10

Den 9 september håller vi i en av våra uppskattade bubbelprovningar. Tillsammans med vår duktiga sommelier får du prova utvalda mousserande viner samt vårt utbud av Taittinger champagne. 

Även spaentré, 4-rätters middag och övernattning i våra lantromantiska hotellrum ingår i paketet.

Winemaker's dinner 24/10

Vi välkomnar den ekologiska vinmakaren Léon Femfert från Nittardi och njuter av en guidad vinprovning tillsammans med en 5-rätters middag, spavistelse och övernattning. 

PENSIONÄRSLYX
29 & 30/9

Tisdag 29/9 och onsdag 30/9 bjuder vi in till en lyxig spadag för dig som fyllt 65 år!

Hela vårt spas utbud inklusive lunchbuffé för endast 425 kr/person. 

Boka din spaentré online  eller kontakta oss på 0278-621500 eller info@orbaden.se.